hentai cartoon porn
gayporn
blonde milfs

Tetik Parmak ve Tetik Başparmak

 Tetik Parmak ve Tetik Başparmak
Parmakları büken kirişlerin kılıflarında kalınlaşmaya bağlı disfonksiyonuna “Tetik Parmak-Tetik Başparmak" denir. Hastalar çoğunlukla tutulan parmaklarını bükerken zorlanma ve ağrı olması nedeniyle başvururlar. Kimi hastalar parmaklarında bükülme sırasında zorlanma nedeni ile diğer elleri ile etkilenen parmağın bükülmesine yardımcı olamaya çalışırlar. Şiddetli olgularda parmak bütünü ile hareketsiz kalabilir. Bu gibi durumlarda pasif hareket genişliği tam olmasına rağmen aktif hareket yoktur. Hastaların çoğunda bu yakınmalar sabahları daha belirgindir ve gün içinde azalma gösterir.

Tanı Metodları
Avuç içindeki kiriş köprülerinde kalınlaşma ve kiriş ile birlikte hareket eden sert kitleler ele gelir. Bu kitlenin kiriş hareketi sırasında oluşturduğu atlama hissi tipiktir. Yeni olgularda bu hareket ağrılı olur. Daha geç olgularda kitle ele gelmesine rağmen atlama hissi ve ağrı azalabilir. Eğer birden çok parmakta kitle varsa diabet (şeker hastalığı) olasılığı akla gelmelidir.

Tedavi
Kiriş kılıfı içine uzun etkili steroid enjeksiyonundan kaçınılmalıdır. Tedavisi cerrahidir. Cerrahi işlemle kitle çıkarılır. Kirişin altından geçtiği ve kirişe köprü vazifesi gören bağ da kesilerek gevşetilir. Böylece kiriş daha rahat hareket edebilir hale gelir.


Adres: Esentepe Mah. FSM Bulvarı Gürler Caddesi No:6 Nilüfer Bursa Bu sayfayı paylaşın:
Telefon: 0224 241 94 94 - 243 73 52 - 243 73 53
Email: E-posta göndermek için tıklayınız Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 

YASAL UYARI
Bu site Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Ayrıca yine yasa ve yönetmelikler gereği ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflar ve ameliyatlarla ilgili detaylı bilgiler verememekteyiz